а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзакрпи

подзакрпат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Закрпи малку, во некоја мера нешто скинато, дупнато, донекаде, како било.
Англиски: patch Албански: arnoj pak
Примери:
Ги подзакрпија улиците.
Ја подзакрпи вреќата надве-натри.
2. (се подзакрпи) Си закрпи себеси облека, дел од облека, малку, донекаде.
Англиски: patch Албански: arnohem
Примери:
Се подзакрпив некако деновиве, да не одам со скинати чорапи.
Изведенки
подзакрпува несв.
(се) подзакрпуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК