а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзалаже

подзалажат; подзалажи, подзалажете; подзалажав, подзалажаа; подзалажал; (ќе) подзалажев, (ќе) подзалажеа; (ќе) подзалажел; подзалажан
Вид збор: Глагол, свршен
1. Залаже малку, сврти внимание на друга страна.
Албански: gënjej
Примери:
Ја подзалажа потерата на друга страна.
Го подзалажаа паричките, та не фати работа како треба.
2. Забави, занимава (дете) кратко време.
Албански: argëtohet
Примери:
Подзалажи го детено да не плаче додека не дојдам.
3. (се подзалаже) Се измами сам себе со нешто или за нешто.
Албански: mashtrohet
Примери:
Се подзалажав дека ќе се средат работите по мирен пат.
Изведенки
подзалажува несв.
(се) подзалажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК