а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамазни

подзамазнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Замазни, зарамни малку, донекаде.
Англиски: smooth Албански: rrafshoj, lëmoj
Примери:
Го подзамазни фустанот.
2. За коса - подотера со мазнење.
Англиски: smooth Албански: lëmoj
Примери:
Ги лизна прстите и ја подзамазни косата над челото.
3. Поправи, смири некоја работа, малку, донекаде.
Англиски: smooth Албански: rregulloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Малку го подзамазни конфликтот.
4. (се подзамазни) Се дотера донекаде, малку.
Албански: rregullohem, ndreqem
Примери:
Се подзамазни малку пред гостите.
Изведенки
подзамазнува несв.
(се) подзамазнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК