а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамати

подзаматат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52689
1. Замати малку, донекаде.
Англиски: blur
Примери:
Дождот го подзамати потокот.
2. (се подзамати) Се замати донекаде, само малку.
Англиски: blur
Примери:
Приказната малку се подзамати со аферите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК