а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамени

подзаменат; подзаменил
Вид збор: Глагол, свршен
Замени малку.
Англиски: exchange
Примери:
Како што и кај нас, ќе се подзаменат некои од министрите по ресорите и - пак ништо!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК