а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамиже

подзамижат; подзамижи, подзамижете, подзамижав, подзамижаа, подзамижал, подзамижан, (ќе) подзамижев, (ќе) подзамижеа, (ќе) подзамижел, подзамижен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21393
Замиже малку, донекаде, кратко време.
Англиски: squint
Примери:
Подзамижа малку на креветот, ама не заспа.
Изведенки
подзамижува несв.
подзамижуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК