а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамириса

подзамирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне малку да мириса.
Англиски: smell
2. Почне малку да вдишува мирис.
Англиски: sniff
Изведенки
подзамирисува несв.
подзамирисуваат
Пример: Ми подзамирисува дека се распишува нов конкурс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК