а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамисли

подзамислат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13513
Се замисли малку, донекаде.
Англиски: reflect Албански: mendoj
Примери:
Кога ја чу забелешката на професорот, тој се подзамисли малку, па одговори.
Изведенки
подзамислува несв.
(се) подзамислуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК