а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзапржи

подзапржат; подзапржил
Вид збор: Глагол, свршен
Запржи нешто малку, набрзина.
Англиски: roast
Употреба: Гастрономија
Примери:
Подзапржи некоја пиперка, па да ручаме.
Изведенки
подзапржува несв.
подзапржуваат
повт.