а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзарадува

подзарадуваат; подзарадувал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Израдува некого малку, кратко време, во некоја мера.
Примери:
Им купи по нешто на децата, да ги подзарадува малку за празникот.
2. (се подзарадува) Се израдува малку, во некоја мера.
Примери:
Кога ја чу веста, се подзарадува малку.