а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзарамни

подзарамнат
Вид збор: Глагол, свршен
Зарамни малку, кратко време, во некоја мера.
Англиски: smooth
Примери:
Тој ја подзарамни леата и почна да сади кромид.
Таа го подзарамни фустанот, се изгледа од сите страни и излезе надвор.
Изведенки
подзарамнува несв.
подзарамнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК