а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаслаби

подзаслабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Малку заслаби физички, донекаде.
Англиски: weaken Албански: dobësoj
Примери:
Од операцијата момчето подзаслаби, не може да стои на нозе.
2. Изгуби тежина донекаде, малку.
Англиски: lose weight Албански: humb peshë
Примери:
Малку си подзаслабил, ама има уште многу за слабеење.
Изведенки
подзаслабува несв.
подзаслабуваат