а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаспие

подзаспијат; подзаспиј, подзаспијте, подзаспав, подзаспаа, подзаспал, (ќе) подзаспиев, (ќе) подзаспиеја, (ќе) подзаспиел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53945
Заспие малку, за кратко време.
Англиски: sleep
Примери:
Одвај подзаспа, кога некој тропна на џамчето.
Изведенки
подзаспива несв.
подзаспиваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК