а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзастарен

подзастарени
Вид збор: Придавка
1. Што е малку застарен, донекаде.
Англиски: old-fashioned
Примери:
Тоа алиште е подзастарено, никој не го носи.
2. Што е малку стар, пристар.
Англиски: antiquated
Примери:
Подзастарена мома.
Подзастарен ерген.