а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзатопли

подзатоплат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затопли малку, не сосема.
Англиски: heat up Албански: ngroh
Примери:
Подзатопли ја собата, студи.
2. Притопли јадење и сл.
Англиски: warm up Албански: nxej
Примери:
Подзатопли го гравчето, па да ручаме.
3. Стане потопло.
Англиски: warm up Албански: vapë
Употреба: Безлично
Примери:
Подзатопли малку, помина зимата.
4. (се подзатопли) За просторија - се затопли, се загреа малку, повеќе од порано.
Англиски: warm up Албански: vapë
Примери:
Огинот пламна во печката и собата се подзатопли.
5. (се подзатопли) Се огрее, изгрее, се затопли.
Англиски: heat up Албански: djeg
Примери:
Децата се подзатоплија на радијаторите.
6. (се подзатопли) Стане потопло.
Англиски: warm up Албански: vapë
Употреба: Безлично
Примери:
Конечно се подзатопли.
Изведенки
подзатоплува несв.
(се) подзатоплуваат