а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подздолниште

мн. подздолништа
Вид збор: Именка, среден род
Здолниште што се носи под горното здолниште.
Англиски: underwear
Примери:
Сега се носат еднобојни здолништа и контрастни подздолништа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК