а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подземје

мн. подземја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6507
1. Просторија што е под површината на земјата.
Англиски: basement Албански: bodrum
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во подземјето на џамијата се гаси жарта на мангалите.
2. Во митологијата - долниот свет.
Англиски: underworld Албански: ndër toksor
Употреба: Митологија
3. Криминален дел од една општествене заедница, луѓе надвор од законот.
Англиски: underworld Албански: bota e krimit
Примери:
Мафијата владее со подземјето.