а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подигрува

подигруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15941
1. подигра
Албански: loz
2. Игра по малку одвреме-навреме, понекогаш.
Англиски: play Албански: loz
Примери:
Тој и сега подигрува фудбал понекогаш со маалските деца.
3. За дел од телото, трепери, се движи неволно.
Англиски: vibrate Албански: dridh
Примери:
Усните и подигругаа од лутина.
Изведенки
подигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК