а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлегне

подлегнат; подлегни, подлегнете; подлегнав, подлегнаа; подлегнал; (ќе) подлегнев, (ќе) подлегнеа; (ќе) подлегнел; подлегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15325
1. Прилегне, легне за кратко време.
Англиски: lie Албански: shtrihem
Примери:
Тој подлегна малку да одмори.
2. Се предаде, е надвиен, победен.
Англиски: succumb Албански: dorëzohet
Примери:
Им подлегна на тешките рани.
Им подлегна на повредите.
3. Падне под влијание, попушти под притисок на некого или на нешто.
Англиски: surrender Албански: dorëzohem
Примери:
Некои селани подлегнале под притисокот и потпишале.
Изведенки
1. подлегнува несв.
подлегнуваат
2. подлегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК