а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлетарка

мн. подлетарки
Вид збор: Именка, женски род
1. Птица, пиле што учи да лета, со недооформени крила.
Англиски: fledgeling Албански: shpezë
Употреба: Зоологија
2. Тој што ги прави првите чекори во нешто.
Англиски: fledgeling Албански: fillestar
Употреба: Преносно значење
3. Девојче или момче облечено во нешто кусо.
Албански: shkurt
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Како подлетарка.
Изведенки
подлетарче ср.
мн. подлетарчиња
Пример: Петле подлетарче.