а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлизува

(се) подлизуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се додворува некому лицемерно, со скриени намери.
Англиски: flatter
Примери:
Веќе цел час ми се подлизува, ама уште не кажал што сака.
Изведенки
подлизување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК