а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлизурко

подлизурковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21089
Лице што се подлизува, што се додворува лицемерно.
Англиски: flatterer
Примери:
Такви подлизурковци и шпиони имаше колку ти душа сака.
Изведенки
подлизурка ж.
мн. подлизурки