а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подложен

подложни
Вид збор: Придавка
Ранг: 8852
Што е без отпорна сила; што е склон кон нешто, зависен од нешто.
Англиски: subject
Примери:
Тој е подложен на влијанија од средината.
Подложни на болести.
Подложно на ново вреднување.
Изведенки
подложност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК