а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подложи

подложат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9402
1. подметне, постави, поткладе
Англиски: put Албански: vë, fut, shtie
Примери:
Старите чевли ги подложи со нов ѓон.
2. Стави некого или нешто во некаква позиција на притисок, на испитување или преиспитување и сл.
Англиски: subject Албански: nënshtroj
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
Неговото дело е подложено на најостра критика.
Податоците ги подложија на сериозна проверка.
Уапсените ги подложиле на тортура.
Изведенки
1. (се) подлага несв.
(се) подлагаат
2. подложува несв.
(се) подложуваат
3. подлагање ср.
глаг. им.
4. подложување ср.
глаг. им.