а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлутнува

подлутнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
За јадење - лути малку, во некоја мера.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пинџурот подлутнува малку.