а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмет

мн. подмети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38975
Именски дел од реченицата кој се согласува по лице и број со прирокот и на кој му се припишува дејството, состојбата или особината што ги искажува прирокот.
Англиски: subject Албански: subjekt, kryefjalë
Употреба: Граматика