а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмилкува

(се) подмилкуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се додворува, се умилкува.
Англиски: ingratiate Албански: lajkatoj
Примери:
Селанецот им се подмилкуваше на писарчињата.
2. За куче - се гали, се умилкува.
Англиски: endear Албански: ledhatoj
Примери:
Кучето му се подмилкуваше на стопанот, скокајќи околу него.
Изведенки
1. подмилкување ср.
глаг. им.
2. подмиткува несв.
(се) подмиткуваат
3. подмиткување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК