а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмолен

подмолниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7850
1. Што е подјаден, ископан од вода под карпа, дрво и сл.
Англиски: undermined Албански: i gërmuar, i gërryer
Употреба: Географија
Примери:
подмолно место
подмолен вир
2. Што е таен, скршен.
Англиски: insidious Албански: tinëzar
Примери:
подмолна болест, подмолна насмевка
подмолна намера, подмолна заседа
3. Што мисли и дејствува потајно правејќи лошо; што подрива потајно, скришно.
Англиски: treacherous Албански: fshehtë, tinza
Примери:
Подмолната активност на групата набргу излезе на површина.
подмолен човек
4. Што е резултат на потајно дејство со зла намера.
Англиски: mean Албански: tinzake, dhelpanake
Примери:
подмолно убиство
Изведенки
подмолност ж.