а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмол

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Ископано место со вода, подјадено под некоја карпа.
Албански: zgavër nënshkëmbi
Употреба: Географија
2. Карпа во морето под површината на водата.
Англиски: reef Албански: shkëmb nënujor
Употреба: Географија