а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмрзне

подмрзнат; подмрзни, подмрзнете; подмрзнав, подмрзнаа; подмрзнал; (ќе) подмрзнев, (ќе) подмрзнеа; (ќе) подмрзнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Смрзне, замрзне малку, во некоја мера или само на површината.
Англиски: freeze Албански: ngrin pak
Примери:
Снегот подмрзнал.
Како што е влажно, ако подмрзне тешко ќе се оди по патот.
Спрострните алишта подмрзнале на ветрот.
2. Фати мраз.
Англиски: freeze Албански: zë akull
Употреба: Безлично
Примери:
Ноќеска подмрзнало.
Изведенки
1. подмрзнува несв.
подмрзнуваат
2. подмрзнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК