а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаближи

поднаближат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намали растојание донекаде, се приближи малку.
Англиски: approach Албански: afroj deri diku
Примери:
Поднаближивме до градот кога почна да врене.
2. Се намали времето до некој настан, донекаде.
Англиски: approach Албански: afrohet
Примери:
Се поднаближи свадбата.
Изведенки
поднаближува несв.
(се) поднаближуваат