а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднакривне

поднакривнат; поднакривни, поднакривнете; поднакривнав,поднакривнаа; поднакривнал; поднакривнат; (ќе)поднакривне; (ќе) поднакривнеа; (ќе) поднакривнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43952
Накривне при одење малку, донекаде.
Англиски: limp
Примери:
Поднакривна еднаш, двапати и кога виде дека никој не го гледа, заоде право.
Изведенки
поднакривнува несв.
поднакривнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК