а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подналути

подналутат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22426
1. Налути некого малку, во некоја мера.
Англиски: anger Албански: hidhëroj
Примери:
Го подналути неговата постапка.
2. Ми (ти, му, ...) Почувствува малку лут вкус.
Англиски: burn Албански: djeg
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пиперката ми подналути малку.
3. (се подналути) Се налути малку, донекаде.
Англиски: get angry Албански: hidhëroj
Примери:
Тој се подналути кога виде што сме направиле.
Изведенки
подналутува несв.
подналутуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК