а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаостри

поднаострат; поднаострил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наостри малку донекаде.
Англиски: sharpen Албански: mpreh
Примери:
Го поднаостри ножот.
2. Се наостри, се налути, се подготви за кавга.
Англиски: get angry Албански: hidhërohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Само што чу што се случило, се поднаостри кон соседите.
Изведенки
поднаострува несв.
(се) поднаоструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК