а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднапие

поднапијат; поднапиј, поднапијте; поднапив, поднапија; поднапил; поднапиев, поднапиеја; поднапиел; поднапиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22197
Се напие, се опие малку, донекаде.
Англиски: drink
Примери:
Гостите се поднапиле и почнале да пеат.
Изведенки
1. поднапива несв.
(се) поднапиваат
2. поднапивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК