а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаредник

мн. поднаредници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14963
Подофицер во понизок ранг од наредник во југословенската војска во 1941 год.
Англиски: sergeant
Употреба: Воен термин
Изведенки
поднареднички прид.
поднаредничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК