а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаѕре

поднаѕрат; поднаѕри, поднаѕрете; поднаѕрев; поднаѕреа; поднаѕрел, поднаѕрен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наѕре, ѕирне малку, донекаде.
Англиски: peek Албански: shikoj vjedhurazi
Примери:
Поднаѕрев од зад завесата да видам што се случува надвор.
2. Види, посети на кратко.
Англиски: visit Албански: vizitoj shkurt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го поднаѕрел стариот кога бил в село.