а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подолг

подолги
Вид збор: Придавка
Ранг: 3128
Компаратив од долг.
Англиски: longer
Примери:
Тие веќе подолг период апелираат да се смени законот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК