а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подослабен

подослабениот
Вид збор: Придавка
Што е заслабнат малку, донекаде.
Англиски: feeble, weak
Примери:
Ми се гледаш подослабен, да не си на диета?