а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подослободи

подослободат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19399
1. Се ослободи малку, или малку повеќе.
Англиски: free
Примери:
Кога автобусот се подослободи, тргнав да седнам и ногата ми пропадна во подот.
2. отпушти, релаксира
Англиски: relax
Примери:
Откако ја убедивме дека сме новинарска екипа, таа се подослободи и почна да зборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК