а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подотворен

подотворениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6407
Што е отворен само малку, донекаде.
Англиски: opened
Примери:
подотворен прозорец
Низ подотворената врата се ѕиркаше слаба светлина.
Таа гледаше со подотворена уста од чудење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК