а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подотера

подотераат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34716
1. Уреди нешто според определени барања да функционира донекаде подобро.
Англиски: improve Албански: përmirësoj
2. Среди во извесна мера некого да изгледа убаво, поубаво.
Англиски: decorate Албански: dekoroj
Примери:
Ја подотерале куќата.
3. (се подотера) Се уреди, се дотера малку, донекаде.
Англиски: embellish Албански: stolis
Примери:
Се подотера на брзина тука пред излогот и стрчна кон операта.
Изведенки
подотерува несв.
подотеруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК