а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подотпушти

подотпуштаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отпушти малку, донекаде.
Англиски: release
Примери:
Коњаникот ги подотпушти дизгините и коњот слободно почна да оди.
Жената за момент го подотпушти детето од рака.
2. (се подотпушти) Се олабави, се ослободи од напнатост малку, донекаде.
Англиски: relax
Примери:
Подотпушти се малку, што си се стегнал.
Изведенки
подотпушта несв.
(се) подотпуштаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК