а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрачје

мн. подрачја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2861
1. Географска определба, регион.
Англиски: region Албански: rajon, zonë, krahinë
Употреба: Географија
Примери:
Со пожар е зафатено целото подрачје.
Градежните работи ќе се изведуваат во подрачјето на нашата општина.
2. Опсег на некаква дејност.
Англиски: area Албански: rrethi i veprimit, sfera, fusha e veprimit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа подрачје од науката не е опфатено со последните истражувања.
тематски подрачја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи