а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подривач

мн. подривачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46644
1. Тој што подрива, што поткопува нешто со цел да го сруши.
Примери:
подривач на нашата работа
2. Земјоделска машина за обработка на почвата.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Подривачот го подрива долниот дел од почвата, под длабочината на работата на плугот.