а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрипне

подрипнат; подрипни, подрипнете; подрипнав, подрипнаа; подрипнал; (ќе) подрипнев, (ќе) подрипнеа; (ќе) подрипнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24173
Рипне еднаш или малку.
Англиски: jump
Примери:
Тој подрипна од столчето кога чу што се случило.
Коњите подрипнаа збоднати од пајтонџијата.
Изведенки
1. подрипнува несв.
подрипнуваат
2. подрипнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК