а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрипне

подрипнат; подрипни, подрипнете; подрипнав, подрипнаа; подрипнал; (ќе) подрипнев, (ќе) подрипнеа; (ќе) подрипнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24386
Рипне еднаш или малку.
Англиски: jump
Примери:
Тој подрипна од столчето кога чу што се случило.
Коњите подрипнаа збоднати од пајтонџијата.
Изведенки
1. подрипнува несв.
подрипнуваат
2. подрипнување ср.
глаг. им.