а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрнда

подрндаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дрнда памук, волна кратко време.
2. Дрнда, лошо свири на некој жичен музички инструмент.
Англиски: strum
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Подрнда на гитарата, па се откажа.
3. Дрдори малку, кратко време.
Англиски: blab
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Комшивката подрнда за сѐ и сешто, што чула во чаршијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК