а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подроби

подробат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дроби, ситни малку, кратко време.
Англиски: crush
Примери:
Подроби некое време од зелката, па му здодеа и ја остави.
2. Зборува сѐ и сешто кратко време.
Англиски: blab
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Подроби, подроби уште малку додека не дошол татко ти, па ќе видиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК