а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подробност

мн. подробности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7519
1. детаљ
Англиски: detail Албански: detaj, hollësi
Примери:
Подробностите за случајот не ни се познати.
2. исцрпност
Англиски: completeness Албански: hollësi, detajim
Примери:
Подробноста на описот што ни ја прикажаа не задоволи сите.