а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрони

подронат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поткопа со ронење, одрони.
Англиски: undermine
Примери:
Водата го подронила брегот кај свијокот.
2. (се подрони) Се поткопа, се одрони.
Англиски: undermine
Примери:
Земјата кај насипот се подронила.
Изведенки
1. подронува несв.
(се) подронуваат
повт.
2. подронување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК